[…] lotnictwo nie tylko jako środek obrony i napadu, nie tylko jako środek komunikacji,
ale również jako czynnik pomocny w życiu gospodarczym […]
„Lot Polski”, 1929*
Wstęp
Jakkolwiek lotnictwo kojarzy się z nowoczesnością, znalazło zastosowanie w dziedzinach ludzkiej działalności istniejących od zarania cywilizacji. Taką dziedziną jest rolnictwo – dział gospodarki, który zajmuje się produkcją żywności, a bez którego nie mogłyby powstać i rozwijać się społeczeństwa, ich kultura i technika. Nic więc dziwnego, że krótko po narodzinach lotnictwa maszyny latające zostały wykorzystane również w tym obszarze. Dzięki zaletom takim, jak duża prędkość, znaczny udźwig, wielka mobilność i spory zasięg, samolotów i śmigłowców z powodzeniem użyto w roli latających maszyn rolniczych. Sto lat rozwoju uczyniło z agrolotnictwa wyspecjalizowaną, w pełni profesjonalną dziedzinę zastosowania statków powietrznych.
To właśnie agrolotnictwo przez wiele lat było polską specjalnością. Po II wojnie światowej Polska jako część tzw. bloku wschodniego została głównym producentem sprzętu agrolotniczego. W oparciu o rodzimy przemysł i ośrodki badawcze opracowano metody efektywnego użycia rolniczych samolotów i śmigłowców oraz stworzono działające z rozmachem przedsiębiorstwa prowadzące działalność usługową. Do wymagających prac agrolotniczych wyszkolono w Polsce szereg pilotów, w tym wielu z zagranicy. Zarówno polskie konstrukcje, jak i polscy piloci i technicy stali się „towarem dewizowym”, wykonując prace na wszystkich kontynentach, na których ludzie uprawiają ziemię.
Opowieść o agrolotnictwie jest zarazem historią dorobku polskich naukowców, tworzących podstawy użycia latających maszyn rolniczych; inżynierów, projektujących i produkujących znakomity sprzęt agrolotniczy; menadżerów organizujących usługi i latających „kołami po ziemi” pilotów, wykonujących trudne i niebezpieczne zadania. Ludzi, dzięki którym polskie skrzydła pojawiły się pod niebem dalekich krajów, wykonując pożyteczną pracę na rzecz ich mieszkańców.